FOOTBALL RESULTS AND FIXTURES

PUBLISHED: 12:30 07 December 2006 | UPDATED: 14:55 12 May 2010

CAMBRIDGESHIRE FOOTBALL ASSOCIATION Kershaw Premier: Gt Shelford 3 Littleport Town 0, Histon A 3 Fordham 3, Linton Granta 0 Cambridge Univ Press 4, Over Sports 1 Sawston Utd 0, Waterbeach 1 Cottenham Utd 2, Wickhambrook 2 Newmarket Town Res 2 Kershaw Seni

CAMBRIDGESHIRE FOOTBALL ASSOCIATION

Kershaw Premier: Gt Shelford 3 Littleport Town 0, Histon A 3 Fordham 3, Linton Granta 0 Cambridge Univ Press 4, Over Sports 1 Sawston Utd 0, Waterbeach 1 Cottenham Utd 2, Wickhambrook 2 Newmarket Town Res 2

Kershaw Senior A: Bluntisham Rangers 3 Gamlingay Utd 0, Brampton 3 Grampian 1, Hemingfords Utd 0 Mildenhall Town Res 0, Lakenheath 3 Hardwick 3

Kershaw Senior B: Outwell Swifts 2 Haddenham Rovers 6, Swavesey Inst 1 Debden 1, West Row Gunners 4 J M Sports 3, West Wratting Res 2 Willingham 4, Whittlesford Utd 2 Soham Utd 1

Sunday Centenary Cup - Round Two: LT 1906 7 Histon Hornets Seniors

Sunday Millennium Cup - Round Two: Sawston Keys Res 3 Bottisham Sunday 2

BIS 1A: Camden Utd 1 Gt Chesterford 2, Fulbourn Inst Res 5 Fowlmere 0, Girton Utd Res 1 Saffron Crocus 1, Sawston Rovers 1 Litlington Athletic 0, Sawston Utd Res 5 Linton Granta Res 1

BIS 2A: Cambridge Univ Press Res 6 Melbourn 1, Comberton Utd Res 0 Cambourne Rovers 0, Foxton Res 1 Duxford Utd 3, Grampian Res 1 Papworth 0, Hardwick Res 1 Camden Utd Res 0, Thaxted 4 Mott Macdonald 1

BIS 3A: Gt Chesterford Res 6 Ashdon Villa 3, Gt Chishill 1 Whittlesford Utd Res 1, Harston 1987 1 Steeple Morden 1, Hempstead Utd 1 Elsworth Sports 8, Orwell 3 Eaton Socon A 3, Wilbraham 6 Bassingbourn 3, Withsersfield 2 Abington Utd 3

BIS 4A: Figleaves 3 Newmarket Town A 3, Fowlmere Res 0 Fulbourn S & S Club 3, Hardwick A 3 Steeple Bumpstead Res 4, J M Sports Res 6 Linton Granta A 1, Litlington Athletic Rees 3 Sawston Rovers Res 5, Saffron Crocus Res 1 Cambridge Univ Press A 5

BIS 5A: Barrington Res 2 Gt Shelford A 3, Bottisham Sports Res 2 Dalehead Utd 4, Comberton Utd A 3 Duxford Utd Res 1, Gransden Chequers Res 0 City Life Church 2, Hundon A 0 Saffron Rangers 2, Melbourn Res 2 Barton 2, Steeple Morden Res 2 Haslingfield 6.

Lower Junior Cup North - Round Two: Soham Utd Res 3 Manea Utd Res 4

Cliff Bullen Challenge Cup: Round One: Whittlesey Utd 1 Girton Utd 2

CAMBRIDGESHIRE & DISTRICT

COLTS LEAGUE

Under 11: League Cup - Round Four: Priory Parkside B 1 Histon Hornets

Under 11: Knock Out Cup: Round One: Bar Hill Colts 0 Priory Parkside 13, Bluntisham Rgrs 6 Bottisham 3, Chatteris Town Yth 2 K C Cougars 1, Cherry Hinton Lions B 3 Needingworth Colts 1, Eversden Gunners 1 Spartak 78 6, Ramsey Colts 1 Brampton Spartans 4

Under 12: League Cup - Round Three: Fulbourn Falcons 9 Godmanchester Rovers 0, Withersfield Colts 3 Priory Parkside 0

Under 14: League Cup - Round Three: Girton Colts 0 St Ives Rgrs 4, Priory Parkside 3 Chesterton Eagles 2

Under 17: Knock Out Cup - Round One: Cambridge Musketeers 4 Needingworth Colts 0, Ellesmere Eagles 0 Comberton Crusaders 4, Little Paxton Colts 1 Fulbourn Inst 5

Under 11A: Girton Colts 3 St Ives Rgrs 2, St Neots Saints 4 Warboys Colts 1

Under 11B: Aztecs Jnrs 3 West Wratting Yth 2, Cherry Hinton Lions 2 Milton Colts 4, Parkside 2000 5 Balsham Colts 1, Saffron Walden Town 6 Sawston Utd Yth 3

Under 11C: St Ives Rgrs B 0 Waterbeach Colts 15

Under 12A: Bluntisham Rgrs 1 Ramsey Colts 6, Burwell Swallows 2 Histon Hornets 3, Cottenham Utd Colts 1 Ely Crusaders 2, St Ives Rgrs 4 Ellesmere Eagles

Under 12B: Alconbury Colts 1 Huntingdon Rowdies 2, Brampton Spartans 2 Whittlesford Warriors 3, Cherry Hinton Lions 3 Chesterton Eagles 2, Godmanchester Rovers B 0 Aztecs Jnrs 4, NST Strikers 1 Fulbourn Falcons B 1, Saffron Walden Town 5 Soham Town Colts 3

Under 12C: Cherry Hinton Lions B 15 Saffron Walden Town B 1, Girton Colts 5 Chatteris Town Yth 0, Milton Colts 4 Priory Parkside B 3

Under 12D: Bar Hill Colts 2 Littleport Town 0, Cambourne Rovers 2 Bottisham 1, Cambridge Musketeers 5 Lakenheath Youth 2

Under 12E: Aztecs Jnrs B 6 Papworth Blasters 2, Comberton Crusaders 13 Little Paxton Colts 0, Great Paxton Colts 8 Spartak 78 B 8, Hemingford Colts 1 Little Downham Eagles 5, Needingworth Colts 5 Burwell Tigers 3, St Ivers Rgrs B 5 Ramsey Colts B 1

Under 13A: Chesterton Eagles 5 Haverhill Rovers Yth 3

Under 13B: Cherry Hinton Lions 1 Alconbury Colts 3, Lakenheath Youth 5 Cottenham Utd Colts 2, Saffron Walden Town 6 Spartak 79 2

Under 13C: Ramsey Colts 6 Comberton Crusaders 1, Swavesery Spartans 5 Little Paxton Colts 0

Under 13D: Aztecs Jnrs 9 Newmarket Town B 1, Cherry Hinton Lions B 4 Girton Colts 10, Duxford Utd Colts 2 Witchford Colts 0, Fulbourn Falcons 0 Mildenhall Town 6, Godmanchester Rovers B 2 Stretham Sporting 3

Under 13E: Cambourne Eagles 3 Needingworth Colts B 2, K C Cougars 5 Cottenham Utd Colts B 0, Priory Parkside 1 Godmanchester Rovers C 1

Under 14A: Brampton Spartans 1 Whittlesford Warriors 6, Newmarket Town 3 Hemingford Colts 0

Under 14B: Chatteris Town Yth 2 NST Strikers 2, Comberton Crusaders 3 Huntingdon Rowdies 4, Cottenham Utd Colts 1 Histon Hornets 5, Fulbourn Falcons 5 Milton Colts 2

Under 14C: Cambridge Musketeers 0 Ely City Colts 0, Ely Crusaders B 2 Fordham Hammers 4, Sawston Utd Yth 1 Mildenhall Town 2, Soham Town Colts 4 Royston Eagles 0, St Ives Rgrs B 1 Spartak 78 5

Under 14D: Cambourne Rovers 4 Over Sports 6, Eaton Socon Colts 5 Newmarket Town B 3, Godmanchester Rovers 3 Swavesey Spartans 3, Isleham Utd Yth 9 Little Downham Eagles 2

Under 15A: Ellesmere Eagles 4 Ely City Colts 6, Huntingdon Rowdies 5 Milton Colts 0, Needingworth Colts 5 Histon Hornets 0

Under 15B: Brampton Spartans 2 Godmanchester Rovers 1, Burwell Tigers 1 Mildenhall Town 2, NST Strikers 2 West Wratting Yth 3, Whittlesford Warriors 5 Spartak 78 3

Under 15C: Cottenham Utd Colts 3 Godmanchester Rovers B 0, Girton Colts 4 Hardwick Harriers 3, Royston Eagles 4 Aztecs Jnrs 1

Under 15D: Great Paxton Colts 5 Bottisham 1, Panthers 3 Potton Colts 9, Warboys Colts 3 Bluntisham Rgrs B 3, Witchford Colts 4 Willingham Wolves 3

Under 16A: Fulbourn Falcons 4 Soham Town Colts 1, Parkside 2000 4 Littleport Town 3, St Ives Rgrs 1 Histon Hornets 6

Under 16B: Papworth Blasters 0 Ely City Colts B 2, Priory Parkside 1 Swavesey Spartans 2

Under 16C: Godmanchester Rovers B 3 NST Strikers 0, Mildenhall Independent 2 Huntingdon Rowdies B 2

Under 16D: Ely Crusaders 1 Chatteris Town Yth 2, Huntingdon Rowdies C 4 Girton Colts 2, Willingham Wolves 8 K C Cougars 0

Under 17A: Newmarket Town 4 Godmanchester Rovers 1

Under 17B: Warboys Colts 1 Stretham Sporting 0

Fixtures

Kershaw Premier: Cambridge Univ Press v Newmarket Town res, Eaton Socon v Somersham Town, Fordham v Gt Shelford, Gt Paxton v Histon A, Linton Granta v Littleport town, Over Sports v Waterbeach, Wickhambrook v Sawston Utd

Kershaw Senior A: Ely City Res v Mildenhall Town Res, Foxton v Fulbourn Inst, Grampian v Bluntisham Rangers, Hardwick v Brampton, Hemingfords Utd v Gamlingay Utd, Hundon v Lakenheath, West Wratting v Wisbech Town Res

Kershaw Senior B: Comberton Utd v West Row Gunners, Haddenham Rovers v Cherry Hinton, J M Sports v Willingham, Soham Utd v Castle Camps, Swavesey Inst v Milton, Whittlesford Utd v Barton Mills

Cup Competitions: Creake Charity Shield - Round Two: Ely City A v St Ives Rangers

Cliff Bullen Challenge Cup - Round Two: Girton Utd v Outwell Swifts

December 13: Kershaw Senior A: 7.45pm: Ely City Res v West Wratting

BIS 1A: Barrington v Linton Granta Res, Gt Chesterford v Fulbourn Inst Res, Gt Shelford Res v Fowlmere, Litlington Athletic v Sawston Utd Res, Saffron Crocus v Camden Utd, Steeple Bumpstead v Helions Bumpstead

BIS 2A: Balsham v Hardwick Res, Cambourne Rovers v Foxton Res, Camden Utd Res v Grampian Res, Duxford Utd v Gamlingay Utd Res, Melbourn v Comberton Utd Res, Mott MacDonald v Cambridge Univ Press Res, Papworth v Thaxted

BIS 3A: Ashdon Villa v Withersfield, Bassingbourn v Abington Utd, Eaton Socon A v Wilbraham, Elsworth Sports v Orwell, Gt Chishill v Harston 1987, Steeple Morden v Hempstead Utd

BIS 4A: Cambridge Univ Press A v Litlington Athletic Res, Figleaves v Saffron crocus Res, Fowlmere Res v Sawston Utd A, Linton granta A v Steeple Bumpstead Res, Newmarket Town A v J M Sports Res, Sawston Rovers Res v Hundon Res

BIS 5A: Barton v Steeple Morden Res, City Life Church v Saffron rangers, Dalehead Utd v Duxford Utd Res, Gt Shelford A v Bottisham Sports Res, Haslingfield v Barrington Res, Hundon A v Newport Veterans


If you value what this story gives you, please consider supporting the Royston Crow. Click the link in the orange box above for details.

Most Read

Become a supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Most Read

Latest from the Royston Crow