All the bowls results - rink by rink

PUBLISHED: 16:35 06 July 2006 | UPDATED: 14:45 12 May 2010

Foxton Afternoon League Meldreth 45 (2pts) Foxton 50 (3pts) (Meldreth names first) Rink one: G Oak, S Chapman, B J Clutterbuck 4; M Kelly 23. Rink two: D Barclay, R Brooksbank, A Genockey 18; G Nutcombe 110. Rink three: A Mead, K Pryke, G Gunton 22;

Foxton Afternoon League

Meldreth 45 (2pts) Foxton 50 (3pts)

(Meldreth names first) Rink one: G Oak, S Chapman, B J Clutterbuck 4; M Kelly 23. Rink two: D Barclay, R Brooksbank, A Genockey 18; G Nutcombe 110. Rink three: A Mead, K Pryke, G Gunton 22; N Lee 16.

Duxford 20 (0pts) Meldreth 72 (5pts)

(Meldreth names first) Rink one: K Singleton, M Chapman, B E Clutterbuck 12; P Stribling 10. Rink two: A Mead, R Brooksbank, A Carter 33; M Halford 6. Rink three: D Chapman, M Singleton, S Chapman 27; R Jancey 4.

Men's County League

Meldreth 89 (5.5pts)

Steeple Morden 74 (1.5pts)

(Meldreth names first) Rink one: J Piper, S Chapman, S Young, R Mead 26; P Whitmore 16. Rink two: D Young, D Parker, K Lee, K Stanford 28; P Sharp 20. Rink three: W Parkin, R Brooksbank, J Stubbings, R Smith 18; R Burroush 21. Rink four: P Rice, D Indaco, D Sheldrick, M L Chapman 17; S Jacobs 17.

Histon 87 (5pts) Meldreth 82 (2pts)

(Meldreth names first) Rink one: J Piper, S Chapman, A Genockey, S Young 22; R Wheeler 25. Rink two: B J Clutterbuck, D Parker, K Lee, D Young 16; D Keeble 24. Rink three: W Parkin, R Brooksbank, J Stubbings, R Smith 23; M Sebley 20. Rink four: P Rice, D Indaco, D Sheldrick, M L Chapman 21; K Chapman 18.

Duxford 82 (5pts) Meldreth 67 (2pts)

(Meldreth names first) Rink one: J Piper, M Holway, A Genockey, R Mead 13; V Rule 37. Rink two: G Burns, D Parker, B J Clutterbuck, K Lee 17; B Johnson 15. Rink three: W Parkin, D Peacock, J Stubbings, R Smith 25; R King 13. Rink four: P Rice, D Indaco, D Sheldrick, M L Chapman 12; B Beavis 17.

Melbourn 69 Milton O B C 49

Rink One: S Sell, M Rogers, R Sell 22; P Waters, P Looden, B Waters 15. Rink two: J Dodds, R Dodds, P Dodds 14; T Hodge, C Aller, L Webber 15. Rink three: D Bridger, A Howard, J Gillings 12; Joy King, G Sheen, J King 14. Rink four: M Davey, M Kernaghan, G Bridger 21; L Sheers, T Easy, J Daniels 5.

Cambridge & District Div 1

Melbourn 65 (6 points) Barrington 48 (1 point)

Rink one: Bob King, M Rogers, J Gillings 13, B Nash, R Watson, R Batchellor 12. Rink two: Bet King, M Cooper, G Bridger 23, R Jones, B Cooke, J Mann 11. Rink three: S Sell, J Jarman, R Sell 10; M Savell, J Phillips, B Sewell 14. Rink four: J Baldwin, A Howard, R Dodds 19; V Perry, C North, C Wick 11

Foxton League

Melbourn 57 (3 pts)

Little Shelford 53 (2 pts)

Rink one: J Baldwin, M Baldwin, D Clark 14; J Dean, J McClean, B Newsam 22. Rink two: L Morgan, R Morgan, M King 21; B Jackson, J Shearing, I Pearl 22. Rink three: S Neville, J Smith, D Wooding 22; B Croxall J Mualo, D Croxall 9

Steeple Morden 78 (6pts) Cotton BC (1pt)

(Steeple Morden names first) Rink One: K Austin, J Adams, B Jeeves 30; G Mitchel, G Brock, S Kinsey 6. Rink Two: M Revels, S Baulk, G Meade 12; E Sparkes, K Sparkes, B Free 21. Rink Three: M Meade, M Stanford, K Eversden 15; J Sparkes, S Buckle, G Free 14. Rink Four: T Mack, J Clarke, R Smith 21; A Darling, J White, B Lloyd 7.

Steeple Morden 49 Letchworth BC 80

(Steeple Morden names first) Rink One: M McKee, M Revels, D McKee 16; R Briggs, D Woodhead, D Gravestock 14. Rink Two: J Worboys, T Mack, K Eversdon 14; J Roujay, S Lamacraft, B Mitchell 15. Rink Three: D Hart, L Smith, H Jarman 9; M Askes, H Bird, D Philips 23. Rink Four: B Mack, R Worboys, R Smith 10; B Barclay, D Downley, A Hills 28.

Steeple Morden 69 (5pts)

Colleridge BC 80 (2pts)

(Steeple Morden names first) Rink One: Br Archer, M Revels, M Fortune, T Barker 17; M Jellis, A Davis, M Sanders, O Digney 26. Rink Two: B Stimson, R Flack, B Jeeves, T Hunter 23; P Papley, B Hardew, J Hodgson, M Corby 10. Rink Three: D McKee, K Jones, R Smith, G Busby 22; R Dowsing, J Nunn, J Williams, C Dowsing 18. Rink Four: P Bightly, M Meade, I Symington, K Eversden 7; T Belcher, J How, R Brown, B Tolliday 26.

Steeple Morden 76 (6pt)

Little Shelford BC 57 (1pt)

(Steeple Morden names first) Rink One: Br Archer, S Baulk, G Meade 20;; P Dean, B Last, I Pearl 13. Rink Two: M Meade, M Stamford, K Eversden 12; J Healy, B Trundley, G Coleman 20. Rink Three: M Revels, J Adams, Ba Archer 24; S Dean, D Price, B Newman 11. Rink Four: McKee, D Sheeham, B Jeeves 20; J Sharwell, B Coleman, G Newman 13.

Steeple Morden 69 (2pts) Balsham 70 (5pts)

(Steeple Morden names first) Rink One: G Meade, R Hack, P Bigley, T Barker 13; D Pettit, M Day, C Morris, M Manning 16. Rink Two: J Adams, M Meade, K Eversden, B Jeeves 15; J Poulter, D Farnham, D Appleby, S Thurgood 25. Rink Three: K Austin, K Jones, T Crow, T Hunter 21; D Meekins, N Ellam, H Elliot, P Elliot 15. Rink Four: Br Archer, M Revels, D McKee, G Busby 19; J Wilbey, J Robinson, S Hamilton, D Gosney 14.

Steeple Morden 55 Whitethorn 76

(Steeple Morden names first) Rink One: B Mack, R Worboys, B Jeeves 13; W Goddard, M Dean, D Marr 17. Rink Two: M Cook, M Meade, B Simpson 9; J Wood, T Ware, P Willson 22. Rink Three: D Hart, T Mack, M Fortune 17; C Hewsler, B Platton, P Garside 18. Rink Four: J Worboys, M Skinner, G Meade 16; J Davis, M Hackett, M Farrow 19.

Cambs & Dist Lge Div 1

Melbourn 42 (1 pt) Chesterton A 85 (6 pts)

Rink One: Y Blackburn, A Chapman, J Jarman 16; J Douglas,J Glasby,C Locking 15. Rink Two: J Dodds, M Kernaghan,P Dodds 13; J Firby,R Bretherton,H Willmot 18. Rink Three: S Sell, D Bridger, K Howard 11; D Fordham,J Locking,P Stanley 15. Rink Four: P Barrett, A Howard, J Gillings 2; G Chapman,C Douglas,K Chapman 37

Melbourn 53 (2 pts) Chesterton 67 (5 pts)

Rink One: P Barrett,M Cooper,J Gillings 10; D Turner,J Locking,C Locking 22. Rink Two: Bet King, A Howard,M Rogers 20; C Morton,O Rolph, F Head 13. Rink Three: Bob King, M Davey, M Kernaghan 16; F Head,P Wynn,N Pearce 11. Rink Four: S Sell, J Dodds, R Sell 7; J Marshall, B Hobbs, D Marshall 21

Cambs & Dist Lge Div 5

Melbourn 74 (6 pts) Fenstanton 48 (1 pt)

Rink One: S Gibson, A Brown, A Howard 12; P Hucklebey, P Thorsby, P Porter 16. Rink Two: D Clark, E Brown, K Howard 24; J Gardiner, J Weston, H Brace 9. Rink Three: Y Blows, J Gibson, C Blows 17; P Walker,M Guthrie,J Hinson 10. Rink Four: B King, J Dodds, M Kernaghan 21; R Thrsby, D Hillam, D Brace 13

Melbourn 69 (6 pts) Longstanton A 57 (1pt)

Rink One: F Tyrell, S Gibson, E Brown 21-9. Rink Two: D Tyrell, A Page, D Wooding 12-26. Rink Three: K Raymen, M Neville, A Brown 22-10. Rink Four: S Neville, D Raymen, J Gibson 14-12

Meldreth & Dist Lge

Melbourn 74 (5.5 pts)

Gt Shelford 60 (1 5 pts)

Rink One: D Clark, K Howard, M Kernaghan 16; E Price,D Murkin, B Brown 16. Rink Two: S Sell, M Rogers, R Sell 12; P Peter, R Collen ,R MacDonald 19. Rink Three: E Brown, M Davey, J Gillings 19; L Ball,L Churchman,J Betts 18. Rink Four: Bob King, J Dodds, P Dodds 27; B Churchman,J Allsop, B Mirkin 7

Business House Pairs Lge (Mixed)

Melbourn 49 (4 pts) T W I 31 (2 pts)

Rink One: Y Blows,C Blows 34; M Mallows,B Beavis 11. Rink Two: J Baldwin, M Baldwin 15; E Hamper,L Laken 20

Most Read

Most Read

Latest from the Royston Crow

Hot Jobs

Show Job Lists